0

co z nauczaniem przedsiębiorczości

Posted Kwiecień 23rd, 2012. Filed under Negocjacje

Stan obecny

Przedmiot „Podstawy Przedsiębiorczości” wg obecnego programu dla szkół średnich wydaje się być totalnym nieporozumieniem.   Po pierwsze – przedmiot ma niewiele wspólnego z istotą przedsiębiorczości.

W obecnej konstrukcji przedmioty z obrzeża problematyki de facto zagarnęły 80-90% tematyki.

Co gorsza, podstawowe kwestie, kluczowe dla rozumienia przedsiębiorczości nie są tam poruszone.

Po  drugie – te nieliczne elementy przedsiębiorczości które są w programie obecne nie mogą inspirować, czy zachęcać do przedsiębiorczości:  wręcz przeciwnie.   Zamiast o fascynujących przykładach osiągnięć i wkładu przedsiębiorców (i ludzi przedsiębiorczych) na rzecz dobrobytu społeczeństwa mówi się tam o nudnych  i  uciążliwych biurokratycznych procedurach, lub wysoce abstrakcyjnych koncepcjach ekonomicznych.

Po trzecie – nawet gdyby zaakceptować koncepcję przedmiotu, to nie sposób oczekiwać, by przedmiot tak eklektyczny mógł być kompetentnie prowadzony przez jakiegokolwiek nauczyciela.   Nic więc dziwnego, że słyszymy opinie „każdy uczy czego potrafi”   „zajęcia prowadzone są pokracznie przez przypadkowe osoby”.

Przyczyny

Domyślać się można, że podstawową przyczyną powstania  takiego stanu rzeczy, jest fakt, że zaprojektowanie przedmiotu powierzono grupie ekspertów w dziedzin pokrewnych przedsiębiorczości.   Skutkiem tego właśnie dziedziny poboczne zajęły prawie całą przestrzeń przedmiotu, z bardzo niewielką ilością czasu która została poświęcona kwestiom stricte przedsiębiorczym.  (Jak się dowiedziałem

 

Stan ten nie jest przedmiotem uczciwej dyskusji  naukowej z powodu (być może tylko  domniemanej) presji Ministerstwa edukacji w tej kwestii.  Może to tylko urojony lęk przed „narażeniem się”, ale od młodego zdolnego doktora usłyszałem  „przestałem się zajmować przedsiębiorczością – bo jest to  niepoprawne polityczne”;  a od profesora jednej z najlepszych uczelni zarządzania, że „nie jest nam zręcznie występować przeciw polityce ministerstwa” .

 

Rekomendacje

Przedmiot przedsiębiorczości powinien skupiać się na rozwijaniu

a) postaw przedsiębiorczych i

b) rozumienia roli przedsiębiorców w społeczeństwie.

Należałoby więc usunąć elementy dotyczące wysoce abstrakcyjnych koncepcji ekonomicznych, które i tak nie mogą być kompetentnie nauczane, a skupić się w zamian na promowaniu inspirujących wzorców osobowych – tak historycznych (np. rodzina Wedlów, Hipolit Cegielski czy ksiądz Piotr Wawrzyniak) jak i lokalnych (tj. ludzi, którzy dokonali czegoś i mogą się osobiście spotkać z uczniami).

Potrzebne jest ponadto rozwijanie wyobraźni biznesowej, tak aby kształtować chęć brania swojego losu we własne ręce, a nie przytłaczanie uczniów informacjami o biurokratycznych procedurach.   Gdy uczeń naprawdę zechce coś stworzyć, to znajdzie już sam drogę przez rozmaite formalności.

Służyć mogą temu rozmaite projekty – również, choć nie tylko komercyjne – realizowane na rzecz  klasy, szkoły, otoczenia..

Inne wpisy

Wykop - wykop Facebook - Flaker - Twitter - Technorati - Blip - Dodaj do blipa

Dodaj swój komentarz