0

Pół Polski żyje porwaniem sześciomiesięcznej Madzi z Sosnowca..

A wczoraj z pewnym zażenowaniem obserwowałem w telewizji wystąpienie rzecznika prasowego policji, który na zachętę dziennikarza, że jest jakaś możliwość zapewnienia porywaczowi ułaskawienia odpowiedział – prawdziwie niewątpliwie – „to ostatecznie wszystko zależy od sądu”.
To niewątpliwie prawda.. Tylko – co z tego wynika? Jaki jest pożytek z takiej wypowiedzi?

Porównajmy to z doniesieniami „Wyborczej”:

W porozumieniu ze zrozpaczonymi rodzicami porwanej z wózka Madzi Krzysztof Rutkowski postanowił przebić niedawny apel do sprawców, by zostawili dziecko w jednym z okien życia i w ten sposób uwolnili się od kłopotów. Nowa oferta, jaką w sobotę przygotowali prawnicy detektywa, idzie dalej: – Obiecujemy porywaczowi całkowitą bezkarność, jeśli dobrowolnie odda rodzicom dziewczynkę całą i zdrową – zapowiada Rutkowski.

„Kontrakt” polega na tym, by przy porwaniu Madzi wykorzystać jeden z przepisów kodeksu karnego o uprowadzeniu dla okupu: prawo przewiduje, że jeśli sprawca odstąpi od wymuszenia i z własnej woli uwolni zakładnika, nie podlega odpowiedzialności karnej. Wprawdzie za Madzię nikt na razie nie żąda okupu a kidnaping można też ścigać na podstawie innych przepisów karnych, to jednak Rutkowski daje do zrozumienia, że w praktyce los porywacza przed wymiarem sprawiedliwości zależeć będzie od tego, jakie zeznania zdecydują się podtrzymywać pokrzywdzeni rodzice. – Może to szokująca propozycja i na pewno niełatwa, ale uznaliśmy, że warto ją złożyć, żeby za wszelką cenę uratować dziecko. Nic więcej się nie liczy! – podkreśla Rutkowski.

Jest jeszcze coś – to, jak traktowani są współ-pokrzywdzeni, czyli rodzice.

Zacytujmy znowu:
„(Matka Madzi) Dziękowała też policji za pomoc, ale nie ukrywała żalu, że o działaniach policji wiedzieli więcej dziennikarze niż rodzina. Nikt nie zadzwonił, nie poinformował co się dzieje. Dopiero biuro pana Rutkowskiego wprowadziło ład, porządek i wsparcie duchowe – dodała.”

Inne wpisy

Wykop - wykop Facebook - Flaker - Twitter - Technorati - Blip - Dodaj do blipa

Dodaj swój komentarz